Nyitott vagyok arra, hogy bármelyik kitartott propagandista, vagy bárki rámutasson, hogy mekkora szakmai hulladék vagyok

Tessék, szabad a pálya.

Létezik egy fiatal tudományterület, amely új perspektívát nyit a biotechnológiában: ez a bio-elektrokémia. Az egyik fellegvára Veszprémben, a Pannon Egyetemen található.
A bio-elektrokémia a biotechnológia innovatív ágazata, amelyben speciális mikroorganizmusokat használnak fel megújuló energia termelésére vagy iparilag hasznosítható anyagok előállítására. Például elektromos mikrobák segítségével szerves hulladékból elektromos áramot, hidrogént és vegyületeket is termelhetnek.
Az elektromos mikrobák meglepően sok helyen fellelhetők: szennyvízben, talajban, üledékben, komposztban – magyarázza Koók László, a Pannon Egyetem Biomérnöki, Membrántechnológiai és Energetikai Kutatócsoportjának Junior Prima díjas munkatársa. Jellemzően az oxigéntől elzárt élettereket kedvelik. Elektronlégző mikrobáknak is nevezik őket, ami kifejezi azt a tulajdonságukat, hogy oxidációs folyamataik során elektronokat adnak le a sejten kívüli térbe. A legismertebb faj a Geobacter sulfurreducens, mely jellemzően fehérjealapú nyúlványokat, pílusokat képes növeszteni a sejtfelszínén. Ezek a pílusok elektromos vezető jellegűek. Mondhatjuk azt is, hogy a Geobacter sulfurreducens egyfajta vezető nanohuzalokat növeszt. Más elektromos mikrobák ettől eltérő módon vezetik ki az elektronokat valamilyen, azokat felvenni képes anyaghoz.